ANA SAYFA     İLETİŞİM
 
 
 
 
 
 
 
 
 
      YAYINLARIMIZ  >  Kitaplar
 
Etkili Psikoterapistlik

Etkili Psikoterapistlik: Terapötik İttifak Odaklı Uygulamalar

 

Önsöz

Fakındayız ki, kitabımızın başlığı ile bazı terapistlerin diğerlerine göre daha etkili olabildiğine dair bir vurgu ile terapistlerin omuzlarına baştan ağır bir yük bırakmış olabiliriz. Diğer yandan da, etkili bir psikoterapist olmanın kolayca uygulanabilir teknik yollarını vadetme iddiası taşıyor gibiyiz. Buradaki değerlendirmeyi, siz okurlarımıza bırakıyoruz. Biz kitap boyunca gördüğümüzü, benimsediğimizi ve durduğumuz yeri söylemiş olacağız.

Psikoterapi araştırmacılarını ya da psikoterapi yaklaşımlarını, teknik yönelimli ve ilişkisel yönelimli olarak iki ana kampta değerlendirdiğimizde, bizler kendimizi ilişkisel yönelimli olarak konumlandırmaktayız. Kitabın ilk bölümünde aktardığımız psikoterapi araştırmalarının tarihçesi, ilişkiselliğe yönelmemizin arka planını anlatıyor. Halen herhangi bir psikoterapi yaklaşımının diğerine üstünlüğü gösterilebilmiş ya da psikoterapideki değişim düzenekleri çözülebilmiş değil. Ancak, değişimin en iyi yordayıcısı olarak terapötik ittifak tekrar eden bir bulgu olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca, bazı terapistlerin diğerlerine göre daha etkili olabildiklerine dair bulgular da giderek artan bir biçimde gündeme gelmeye başlamış durumda.

Kitabın ikinci, yani uygulama bölümünde ise, ilk bölümde sözü edilen, ittifakta kırılma-onarma odaklı yani ikinci nesil terapötik ittifak araştırmalarının, özellikle nitel çalışmalar ile, bizlere sunduğu zengin bilgiler doğrultusunda uygulama örnekleri sunmaya çaba gösterdik. Başlangıç aşamasında sayılabilecek ancak Türkiye için ilklerden olması nedeniyle önemsediğimiz, bir dizi psiko-terapi araştırması yürüttük. Bu araştırmalarda, Türkiye’deki psikoterapistlerin ilişkisel yönelim ya da yaklaşımlara uzak kalmış olduklarını gördük. Ayrıca, deneyimli terapistlerin, terapi seansları sırasında vakalarıyla aralarında an be an gelişen ilişkisel süreçlere yeterince odaklanmadıklarını ve teknikleri ustalıkla kullanma becerilerine güvendiklerini izledik. Deneyimli terapistlerin psikoterapi süreçlerindeki tıkanmalarının önemli bir kaynağı olarak hastalara bağlı değişkenleri bildirdikleri ve çözüm olarak da teknik yollar önerdikleri dikkatimizi çekti. Süpervizyon süreçlerinde de, deneyimsiz terapistlerin, değişimdeki tıkanmalarının en önemli kaynağı olarak kendilerine ağır eleştiriler getirdiklerine ya da tıkanmaların başka tekniklerle çözülebileceğine takılı kalabildiklerine dair gözlemlerimiz oldu. Buralardan hareketle, bu kitap aracılığı ile, ilişkisel bakış açısının önemini ve bu bakış açısının terapi sürecinde ne kadar yol açıcı ve onarıcı olabileceğini; her ne kadar bir terapi süreci hastanın öznel iyilik hali için yürütülüyor olsa da terapistin öznel yaşantılarının da sürecin ayrılmaz bir parçası olduğunu, bir başka deyişle terapi sürecinin bir kişinin psikolojisine değil iki kişinin psikolojisine doğrudan bağlı olduğunu göstermeyi amaçladık. Kitabın kuramsal ve uygulama örneklerini içeren bölümlerinde özgül olarak herhangi bir psikoterapi yaklaşımını temel almayarak bu bilgilerin farklı terapi yaklaşımlarını benimseyen araştırmacı ve uygulamacılar için faydalı olabilmesini hedefledik.

Etkili psikoterapistliğin bir sonuç değil bir süreç olduğunu hatırlatmayı ve hepimiz için ortak olan bu serüvende ilişkisel bakış çatısı altında buluşabilmeyi diliyoruz.
Yazar İ. Volkan Gülüm, Gonca Soygüt Pekak
Yayıncı Türk Psikologlar Derneği İktisadi İşletmesi
ISBN 9789756761281
Dil Türkçe
Sayfa 146
Basım Yılı 25 04 2018
Fiyat 30,00 TL
Üye ve Öğrenci Fiyatı* 25,00 TL

* İndirimli fiyattan yararlanmak için mail ekine öğrenci ve ya üye kartınızın taranmış halini eklemeniz gerekmektedir.
 
Üye Girişi
Kullanıcı Adı
 
Şifre
 
Beni Hatırla
 
 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
Kitaplarımız
 
 
Bağlantılar
Türk Psikoloji Dergisi
 
Türk Psikoloji Yazıları
 
Türk Psikoloji Bülteni
Türk Psikologlar Derneği © 2012. All rights reserved.
powered by sinaps iletisim