ANA SAYFA     İLETİŞİM
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
LGBTİ Çalışmaları Birimi BİANET'de
Paylaş 

Türk Psikologlar Derneği’nin (TPD) LGBTİ Birimi kuruldu!

Dün gerçekleşen ilk tanışma toplantısının ardından, TPD LGBTİ Birimi’nden psikologlar hep beraber Onur Yürüyüşü’ne katıldı.

“Heteroseksüellik de eşcinsellik de hastalık, bozukluk veya problem değildir, dolayısıyla tedavi edilmesi gereken bir durum da söz konusu değildir” diyen TDP LGBTİ Birimi, Türkiye’deki psikologları cinsel yönelim ve cinsiyet kimlikleri konusunda bilgilendirerek homofobiden arındırmayı amaçlıyor.

bianet’e konuşan TPD Genel Merkez Yönetim Kurulu’ndan sosyal psikolog Duygu Buğa, “Üniversitelerde LGBTİ danışanlara yönelik bir ders yok. Bazı derslerin alt başlıklarında geçiyor sadece. Üniversitelerin psikoloji bölümlerine gidip, ileride meslektaşımız olacak öğrencilerle de LGBTİ çalışmaları yapmayı planlıyoruz. Hatta uzun vadede bunun ders olarak müfredata eklenmesini de isteyebiliriz” diyor.

Psikologlara LGBTİ eğitimi

TPD’de şimdiye kadar Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Birimi ya da Travma, Afet, Kriz Birimi altında gerçekleştirilen LGBTİ çalışmaları, artık İstanbul, Ankara ve İzmir’de LGBTİ Biriminde gerçekleştirecek. Bir meslek örgütü olan TPD, öncelikle psikologların cinsel yönelimler konusundaki bilgilerini arttırmak ve dolaylı olarak LGBTİ bireylere ve ailelerine daha fazla destek olabilmeyi hedefliyor.

Buğa, homofobi ve transfobinin önyargılarla alakalı olduğunu ve çok yaygın olmasa da psikologların da bu önyargılara sahip olabildiğini söylüyor:

“LGBTİ bireylerin ailelerinin ilk tepkisi ‘yanlış bir şey mi var’ şeklinde oluyor ve bu konuda bilgi almak istiyorlar. Bu konuda eğitimli bir psikoloğa giderlerse, destek alabiliyorlar. Ama maalesef eşcinselliği ‘tedavi ettiğini’ iddia eden meslektaşlarımız var. Ancak bu hem bilim dışı hem de etik dışı, çünkü eşcinsellik hastalık değil. Hastalık olmadığı için de tedavisi söz konusu değil.”

Buğa, son olarak psikologlardan gelecek talep üzerine LGBTİ Birimi çalışmalarının diğer illere de yayaılabileceğini ekliyor. (ÇT)

Birleşmiş Milletler kararı doğrultusunda, eşcinsellik 1973 yılında ruhsal bozukluk kategorisinden çıkartıldı, 41 yıldır hastalık olarak değerlendirilmiyor.

 

http://www.bianet.org/bianet/saglik/156849-psikologlar-homofobiden-arinacak

 

 Eklenme tarihi : 02.07.2014
 
Üye Girişi
Kullanıcı Adı
 
Şifre
 
Beni Hatırla
 
 

 
 

 
 
 
 

 
 
 
Kitaplarımız
 
 
Bağlantılar
Türk Psikoloji Dergisi
 
Türk Psikoloji Yazıları
 
Türk Psikoloji Bülteni
Türk Psikologlar Derneği © 2012. All rights reserved.
powered by sinaps iletisim